Sevgili hanımlar bugünde yine bazıları için nostalji bazıları içinse halen popüler olan dantel örnekleri yayınlıyorum.

Çoğu yöre de çeyizler için halen yapılıyor ve çeyiz serme de sergileniyor bu güzel pike takımları.

Örneklerin bir çoğu taa benim genç kızlık zamanımda olan örnekler, sizler gibi bende nostalji yaşadım görünce.

İşin kötü tarafı benim çeyiz serecek kadar çok çeyizim olmadı. Pike takımı olarakta tek kendim kullanacağım takımı yapabilmiştim. Tabi vaktim olmadığından değil, maddi durumlar nedeniyle dantel ipliği gibi malzemeleri alamadığımdan.

O zamanlar çok üzülmüştüm çryizim yok eşimin ailesi laf edecek kınayacak diye. Ama Allahtan öyle bir sorun yaşamadım.

Şimdiki genç kızlar artık herşeyi hazır aldıkları için bu tarz el emeği göz nuru dantelleri de pek bilmezler ama en azından Türk kültüründen bir parça olduğu için görülmesi amacıyla yayınlıyorum.

Havlu kenarlarınıza daha fazla anlam katabilmek için özellikle 3 boyutlu yapabilirsiniz. 3 boyutlu havlu kenarı örneklerinin en güzel modelini görüyorsunuz. Burada yapılan aynı modelden iki tane işlemek ve sonra bazı noktalardan dikmek olacak. Dolayısı ile iki kat havlu kenarı modeli gibi duracak ve hem de farklı ve özel bir örnek çıkarmış olacaksınız. Elbette bunun yapımı daha zor ve fazla zaman alıyor olsa da bizce ortaya çıkan sonuç için harika oldu.

Havlu kenarı dantel örnekleri hem havlunuza değer katacak hem de özellikle misafirlerinizin şımartılmasını sağlıyor olacaktır. Kadınlar hem el işine hem de örgülere oldukça önem verirler ve genellikle boş anlarında yaparak hem zaman geçirir hem de çok güzel havlu kenarı dantel örneklerini ortaya çıkarmış olurlar.

Kolay havlu dantel örneklerinden biri elbette bu olabilir. Gördüğünüz gibi oldukça sade yapılmış ve genellikle düz işleme ile ortaya atılmış. Burada iki renkli havlu kenarı yapılmış ama dilerseniz siz tek renk ya da birkaç renk daha katarak yapabilirsiniz. dolayısı ile hem çok hızlı bitecek hem de oldukça güzel ve sade duran bu miyuki boncuk ile de havlularınızı hareketlendirebilirsiniz.